SREČANJE MENTORJEV

Objavljeno dne

V Zavodu Ars Viva je bilo med 7 in 10. decembrom 2018 srečanje mentorjev Društva za razvoj čuječnosti. Društvo širi razumevanje, raziskovanje in prakso čuječnosti med posamezniki, v organizacijah in v skupnosti. Z razvijanjem človekovega zavedanja krepijo dostop do notranjih virov moči, sočutja in kreativnih načinov reševanja problemov. V Društvu združujejo psihoterapevte, psihologe, pedagoge in druge posameznike z izkušnjami prakse čuječnosti. Spodbujajo njihovo izobraževanje in procese prenosa znanj. V Društvu dajejo velik pomen ustvarjanju skupnosti kot podpornega okolja za osebnostni razvoj vseh ljudi.

Čuječnost (ang. mindfulness) je način zavedanja svojega doživljanja, ki ga spremlja odnos sprejemanja, odprtosti in radovednosti. S čuječnostjo se učimo svojo pozornost usmeriti na trenutno izkušnjo, kot se poraja tukaj in zdaj. Zavedamo se svojih misli, čustev, telesnih občutkov in namer ter zunanjega dogajanja.

Raziskave kažejo, da je redno izvajanje prakse čuječnosti posameznikom pomagalo vzgojiti dolgoročno in globoko izkušnjo notranje mirnosti, dobrega počutja in višjega vrednotenja samega sebe, vključno z zmanjšanjem stresa, tesnobe in depresivnosti (glej tudi Černetič, 2005; za metaanalize randomiziranih kontroliranih raziskav glej: Gotink in sod., 2015Khoury in sod., 2015Hempel in sod., 2014).

Več o čuječnosti 

Uvodni programi so namenjeni vsem, ki se s čuječnostjo formalno še niso srečali ali pa bi želeli znova začeti s prakso. Osrednji cilj programa je pridobiti veščine, s katerimi lahko udeleženci po zaključku nadaljujejo samostojno ali v skupinah za ohranjanje prakse. Program je sestavljen iz 8 srečanj po 2 uri in pol ter 1 celodnevnega srečanja (6 ur), skupaj 26 ur (35 šolski ur).

Z uvodnim programom boste spoznali temeljne vaje za razvijanje čuječnosti in tehnike za srečevanje z doživljajsko neprijetnimi občutki. Prisotna bo podpora s strani mentorja in ostalih članov skupine ter spodbuda pri vnašanju čuječnosti v vsakdan.

Sodelovanje v programu je aktivno. V osmih tednih udeleženci opravijo približno 24 ur samostojne formalne vadbe čuječnosti s pomočjo avdio posnetkov ter približno 8 ur vaj čuječnosti v okviru samih srečanj. Formalna vadba – meditacije v obliki gibanja, hoje, sedenja, pregleda telesa – se dopolnjuje z neformalno vadbo – opravljanje vsakodnevnih dejavnosti na čuječen način. Sodelovanje v procesu povpraševanja o izkušnji meditacije je zaželeno, vendar povsem prostovoljno.

Vse informacije – https://www.cujecnost.org/.

Deli z ostalimi